Lata 90-te3

Historia klubu

Lata 90-te – część 3

Powrót do II ligi w sezonie 1996/1997 przyjęto w Międzychodzie z wielkim entuzjazmem. W drużynie pozostali ważniejsi zawodnicy z poprzedniego sezonu, dodatkowo pozyskano Nikołaja Kofanowa (Netjechim Kremenczuk), Siergieja Tkaczenkę (RTI Mińsk), Ireneusza Purwienieckiego (Komfort Spójnia Stargard Szczeciński) oraz Michała Mrówczyńskiego (Nobiles Włocławek). Celem międzychodzian była pierwsza ósemka dająca pewne utrzymanie w lidze. W trakcie sezonu z powodu kontuzji zespół opuścił R.Stylski. Z gry zrezygnował także najlepszy podkoszowy K.Chwirot. Sokół przegrywał mecz za meczem, sprowadzono kolejnego gracza ze wschodu – Romana Kibireva – lecz i on nie spełnił oczekiwań i opuścił drużynę już po ośmiu spotkaniach. Dopiero pozyskanie dwóch wysokich zawodników z „Komfortu” Stargard Szczeciński – Andrzeja Molendy i Wiktora Grudzińskiego – zmieniło obraz gry Sokoła. Ostatecznie drużyna w 22 spotkaniach odniosła zaledwie 5 zwycięstw i zajęła X miejsce. Rywalem na I etapie walki o utrzymanie był Polmos Józefów, z którym Sokól wygrał serię 3:1. Decydujący o losach międzychodzian dwumecz z AZS Szczecin również okazał się zwycięski i drużyna utrzymała się w rozgrywkach

Sezon1997/1998 był dla Sokoła ostatnim sezonem występów w II lidze. Już przed sezonem odeszli Wiktor Grudziński (powrót do Stargardu Szczećińskiego) i Nikołaj Kofanow. Kontuzji nabawił się Marek Łodyga. W ich miejsce zespół wzmocnili Grzegorz Śpiewak (Stargard Szczeciński), Krzysztof Roszak (Warta Śrem) oraz Krzysztof Wilga (Giżycko). Funkcje trenera wraz z Jackiem Cejbą pełnił Ireneusz Purwieniecki, który pozostał także czynnym zawodnikiem.
Po serii porażek zmieniono jednak szkoleniowców – pracę z zespołem rozpoczął sprowadzony z Zastalu Grzegorz Fiedorowicz a jego zastępcą został Jacek Cejba. Do zespołu dołączyli także nowi zawodnicy – Tomasz Rusek (Pogoń Ruda Śląska) oraz Krzysztof Lorenz (Giżycko). Mimo usilnych starań zespół nie uchronił się od spadku.

W sezonie 1998/1999 doszło do kolejnych zmian kadrowych, zespół opuścili wszyscy zawodnicy spoza Międzychodu z wyjątkiem Grzegorza Śpiewaka, a drużyna została zasilona grupą juniorów prowadzonych dotąd przez trenera J. Kedziorę.
W takim składzie „Sokół” wywalczył I miejsce po rundzie zasadniczej, skutecznie zagrał również w fazie play off, jednak dwie nieznaczne porażki w finale sprawiły, że zajął ostatecznie II miejsce. Wynik ten zagwarantował udział w turnieju półfinałowym o awans do II ligi, który odbył się w Sierakowie, ale dwie przegrane w trzech meczach przekreśliły szanse zespołu na dalszą grę w barażach.

W kolejnym roku z pracy w klubie zrezygnował Grzegorz Fiedorowicz, a jego stanowisko objął Andrzej Serdeczny. Ze sponsorowania „Sokoła” zrezygnował również Christianapol, a miejsce tytularnego sponsora zajęła firma Marbo. Drużyna w sezonie 1999/2000 zajęła IV miejsce i z roku na rok klub zaczął oddalać się od rozgrywek drugoligowych, nigdy więcej nie przystępując nawet do turniejów barażowych.

 
Powrót